تصویب جزییات تخصیص ۳۰۰ میلیون یورو اعتبار برای تکمیل راه‌آهن چابهار- زاهدان

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

تصویب جزییات تخصیص ۳۰۰ میلیون یورو اعتبار برای تکمیل راه‌آهن چابهار- زاهدان

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری و تصویب هیات وزیران با اختصاص ۳۰۰ میلیون یورو اعتبار برای اتمام راه‌آهن چابهار- زاهدان، گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور با پرداخت ۳۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به صورت علی‌الحساب به این ابر پروژه ریلی کشور موافقت کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی ضمن اعلام این خبر گفت: هیات وزیران بر اساس موافقت مقام معظم رهبری جزییات پرداخت تسهیلات 300 میلیون یورویی به منظور اتمام راه‌آهن چابهار-زاهدان را مصوب کرد.

وی در خصوص جزییات این پرداخت گفت: مقرر است این تسهیلات در دو سال به صورت ارزی یا ریالی به این پروژه تزریق شود که در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه کشور موافقت خود را  با پرداخت 30 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به صورت علی‌الحساب در اولین مرحله به این پروژه اعلام کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تضمین دولت در بازپرداخت تسهیلات خبر داد و اعلام داشت: بازپرداخت این تسهیلات از سوی دولت و از محل منافع طرح تضمین شده است.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه در توضیح زمان تکمیل این خط ریلی گفت: در صورت تزریق به موقع اعتبار، این پروژه در تیرماه سال 1400 آماده بهره‌برداری می‌شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اهمیت بهره‌برداری از این خط ریلی در توسعه ترانزیت کالا و مسافر از بندر شهید بهشتی چابهار اظهار داشت: با توجه به موقعیت ممتاز بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان نقطه کانونی اتصال ۳ قاره آسیا، اروپا و آفریقا و اهمیت این بندر در ایجاد ارتباط تجاری میان هند با کشورهای افغانستان، روسیه، قفقاز، به طور قطع بهره‌برداری از این مسیر ریلی که در کریدور ریلی شرق کشور واقع شده است نقش تعیین کننده‌ای در توسعه و رونق اقتصادی منطقه خواهد داشت.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به سود عملیاتی رسید

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی:

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به سود عملیاتی رسید

نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور مجامع، از عبور شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» از نقطه سر به سر خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی های صورت گرفته در شرکت هما، این شرکت به‌رغم هزینه‌های ثابت بالا و تحریم‌های ظالمانه، از نقطه سر به سر عبور کرد و توانست به سود عملیاتی برسد.

 

شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: بهبود عملکرد شرکت در حوزه های اصلی کسب و کار شامل فروش بلیت مسافر و بار، خدمات زمینی، خدمات فنی و مهندس، کیترینگ و …، استفاده کارامدتر از منابع انسانی و فیزیکی، کنترل هزینه‌ها و استفاده بهتر از هزینه ‌های ثابت از جمله عوامل تاثیرگذار در بهبود عملکرد شرکت بود.

وی ادامه داد: در این سطح از سودآوری، کارکرد اهرم‌های عملیاتی شرکت شروع شد که این اقدام فرصتی طلایی در راستاس جهش سودآوری‌های آتی شرکت محسوب می‌شود.

آدم نژاد افزود: پیش‌بینی می‌شود با انجام برنامه‌ های توسعه ناوگان هما در سال ۱۳۹۸ و افزایش درآمدهای فروش شرکت، روند سودآوری شرکت رشد چند برابری داشته باشد. 

گفتنی است: جلسه مجمع عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» در گزارش عملکرد منتهی به سال ۱۳۹۷ روز ۱۳ مهر ۱۳۹۸ برگزار شد.

ساخت بیمارستان به ازای هر تخت ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی:

ساخت بیمارستان به ازای هر تخت ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد بیمارستان‌های قدیمی نیازمند بهسازی و مقاوم‌سازی هستند، گفت: ساخت بیمارستان به ازای هر تخت حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد جعفر علیزاده، مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی در  ششمین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان‌ها و مدیریت صنایع و تجهیزات با اشاره به اهمیت خدمات‌دهی بیمارستان‌ها به‌ویژه پس از حوادثی مانند زلزله اظهار کرد: ۵۰ درصد بیمارستان‌های قدیمی به مقاوم‌سازی نیاز دارند که چنین حرفی به معنی ایمن نبودن فعلی آن‌ها نیست.

مدیرعامل سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی با بیان اینکه بحث مقاوم سازی فقط به بیمارستان‌ها محدود نمی‌شود، افزود: ممکن است بناهای استراتژیک زیادی نیاز به بهسازی یا مقاوم‌سازی داشته باشند که پیشنهاد ما تعیین ردیف اعتباری ویژه برای مطالعه، بازسازی و مقاوم‌سازی آن‌ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مقاوم‌سازی و ساخت بناهای جدیدی مانند بیمارستان‌ها نیازمند اختصاص اعتبار مالی زیادی است، ادامه داد: در شرایط فعلی دولت برای ساخت بیمارستان‌ها به ازای هرتخت باید حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه کند که اگر هزینه‌های تجهیز نیز به این رقم اضافه شود، ممکن است به عددی حدود یک و نیم میلیارد تومان برای هر تخت بیمارستانی برسیم.

محمد جعفر علیزاده با تأکید بر اهمیت تاب آوری بیمارستان‌ها پس از حوادثی مانند زلزله، گفت: در چنین بناهایی باید اولویت ایمنی باشد و به عبارت دیگر نباید به ایمنی سازه‌ای به‌دلیل برخی ملاحظات معماری کم توجهی کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی پس از شرکت در مراسم افتتاحیه و تجلیل خیرین بیمارستان ساز، از نمایشگاه جنبی ششمین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان‌ها و مدیریت صنایع و تجهیزات دیدن کرد.

به نقل از روابط عمومی سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی، همچنین گروهی از مدیران و کارشناسان سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی در نشست‌های این همایش شرکت و تبادل تجربه کردند.

 

 

10 تکنولوژی تاثیرگذار در آینده مهندسی عمران

  • استفاده از بامبو برای ساخت شهرها: افزایش ساخت و ساز سریع برای گسترش و توسعه کشورها،  منابع همچون بتن و فولاد به سادگی در دسترس نیستند. بسیاری از شرکت های ساختمانی در حال تغییر رویه و به دنبال استفاده از بامبو در ساخت و ساز هستند.

  • الماس ساخته شده از نانو: الماس سخت ترین ماده ای است که در طبیعت وجود دارد وبه دلیل استحکام آن از جمله مصالح ساختمانی عالی محسوب می شود. محققان به تازگی با استفاده از نانو الماسی ساخته اند که بیست هزار بار از یک تار موی انسان نازک تر است و به مراتب مقاومت و استحکام بیشتری دارد.

  • عایق اروژل: 90 درصداز این ژل را هوا تشکیل می دهد و از این رو  فوق العاده سبک است.  این ماده همچنین به دلیل نوع ساختار مقاومت خوبی دارد. از محصولات اروژل به عنوان عایق در ساختمان ها استفاده می شود.  عایق بندی این ژل 4 برابر بیشتر از فایبرگلاس است.

  • چاپگر سه بعدی جاده ها: استفاده از این تکنولوژی در ساخت پیاده روها بسیار مناسب است چرا که  نگه داری و تعمیر انها ساده است. سرعت ساخت پیاده رو ها با استفاده از این ماشین ها  چند برابر پیاده رو سازی در حالت عادی است.

  • اسانسورهای چند جهته بدون کابل: مشکل فعلی آسانسورها اشفال فضا  تنها  برای حرکت در یک راستا است. آسانسورهای جدید  به دلیل بدون کابل بودن می توانند در جهت ها و راستاهای مختلفی حرکت کنند. 

  • رنگ خورشیدی: با اینکه پنل های خورشیدی بسیار بزرگ هستند اما آنچنان پر قدرت نیستند. محققان رنگی را برای استفاده روی سلول های خورشیدی ابداع کردند که از نانو ذرات مس و فسفر ساخته شده است.

  • شهرهای عمودی: گفته می شود که جمعیت جهان در سال 2050 به بیش از 9.6 میلیارد نفر می رسد. بعضی از شرکت های ساختمانی، دست به ساخت سازه هایی زده اند که مسکونی، تجاری،‌ اداری هستند و همچنین دارای مراکز خرید می باشند. 

  • بتن هوشمند:  تجمع آب در سطح جاده ها و همچنین  خیس بودن بتن در کنار هم منجر به آسیب دیدن زیرساخت ها می شود.  محققان آسفالتی ساخته اند که می تواند آب را جذب کند و از این رو از تجمع آب در سطح جاده ها و وارد شدن خسارت جلوگیری کند. 

  • اجرهای هوشمند: شکل ظاهری این آجرها مشابه  لوگوهای اسباب بازی است. این اجرها از بتن ساخته شده اند و دقیقا مانند اجزای یک پازل کنار هم قرار می گیرند. استفاده از این آجرها سبب حذف درای وال ها و  رنگ کردن می شود.

  • ساخت و ساز از طریق ربات موریانه: موریانه ها قادرند سازه هایی بسیار بزرگ بدون هیچ گونه نظارتی بسازند. با توجه به این موضوع، محققان دانشگاه هاروارد ربات هایی یه شکل موریانه ساختند که قادرند سازه هایی را با استفاده از طرح های اولیه بسازند.

 

توضیحات به نقل از civil808

۱۲۰ پروژه عمرانی در ارس فعال است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، حبیب زمانی با اعلام این خبر افزود:  پروژه های عمرانی سازمان منطقه آزاد ارس در سطح مناطق 4 گانه با هزار و 750 میلیارد ریال در حال احداث هستند.

وی با بیان اینکه 70 درصد پروژه های فعال در ارس در زمینه تامین زیرساخت های اصلی است، اضافه کرد: استراتژی عمرانی ارس تسریع در اجرا، تکمیل و بهره برداری از زیرساخت های اصلی و مورد نیاز تولیدکنندگان و ارتقاء سطح کیفی زندگی ارسوندان است.

زمانی گفت: علیرغم وجود تنگناهای درآمدی و به تبع آن تقلیل محسوس درآمدهای عمومی، با تاکید و حمایت مدیرعامل سازمان اجرا و بهره برداری از پروژه های زیرساختی نظیر آب و فاضلاب، برق، گاز، دیتا و مخابرات هدف و استراتژی معاونت فنی و زیربنایی ارس بوده و پروژه های مختلف در حال اجرا هستند.

معاون فنی و زیربنایی ارس اظهار کرد: احداث و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و خانگی ارس، مساعدت در تکمیل تصفیه خانه آب شرب، افزایش و بهینه سازی خطوط انتقال و توزیع برق در سطح منطقه، توسعه و بهره برداری از خطوط انتقال گاز در داخل محدوده، افزایش و توسعه زیرساختهای مخابرات و دیتا (فیبر نوری)، اجرا و بهره برداری از زیرساختهای حمل و نقل نظیر راهسازی و احداث پل های ارتباطی جهت تردد ایمن بخش ترانزیت باری و مسافری نمونه ای از اقدامات انجام یافته در این زمینه است.

زمانی گفت: مناقصه های متعددی در حال طی فرایند قانونی برگزاری مناقصات هستند که بعد از عقد قرارداد اطلاع رسانی می شود.

 

آتش سوزی ساختمان در حال احداث در غرب پایتخت

به گزارش خبرگزاری مهر، کارگران با مشاهده آتش و دود از طبقه همکف یک مجتمع مسکونی در حال ساخت با سامانه ۱۲۵ تماس گرفتند و ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران بی درنگ نیروهای عملیات ایستگاه ۲۷، ۱۰۰ و خودروهای پشتیبان را ساعت ۱۵:۱۰ دقیقه روز پنجشنبه به بزرگراه شهید حکیم غرب به شرق، بلوار الهام اعزام کرد.

حسین تیموری رئیس ایستگاه ۱۰۰ در این باره گفت: در هنگام رسیدن آتش نشانان به محل حادثه، دود غلیظی از طبقه همکف یک ساختمان ۱۰ طبقه ۶۰ واحدی به بیرون زبانه می کشید.

وی افزود: آتش نشانان به سرعت پس از تجهیز کردن خود به البسه و دستگاه تنفسی به دو گروه تقسیم شدند، گروه اول با استفاده از لوله های آبرسانی خود را به شعله های آتش رساندند و مشغول خاموش کردن شعله های آتش شدند و گروه دوم نیز دود غلیظ ناشی از آتش سوزی را با استفاده از فن فشار مثبت از ساختمان خارج کردند.

تیموری در پایان خاطرنشان کرد: آتش نشانان پس از خاموش کردن آتش سوزی، محل حادثه را لکه گیری کردند و پس از اطمینان از مهار کامل آتش سوزی و تخلیه کامل دود و محصولات آتش توسط فن فشار مثبت و فشار منفی(دمنده هوا و مکنده دودا) و ارائه تذکرات ایمنی به مدیر پروژه به ماموریت خود پایان دادند.