ساخت بیمارستان به ازای هر تخت ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی:

ساخت بیمارستان به ازای هر تخت ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد بیمارستان‌های قدیمی نیازمند بهسازی و مقاوم‌سازی هستند، گفت: ساخت بیمارستان به ازای هر تخت حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد جعفر علیزاده، مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی در  ششمین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان‌ها و مدیریت صنایع و تجهیزات با اشاره به اهمیت خدمات‌دهی بیمارستان‌ها به‌ویژه پس از حوادثی مانند زلزله اظهار کرد: ۵۰ درصد بیمارستان‌های قدیمی به مقاوم‌سازی نیاز دارند که چنین حرفی به معنی ایمن نبودن فعلی آن‌ها نیست.

مدیرعامل سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی با بیان اینکه بحث مقاوم سازی فقط به بیمارستان‌ها محدود نمی‌شود، افزود: ممکن است بناهای استراتژیک زیادی نیاز به بهسازی یا مقاوم‌سازی داشته باشند که پیشنهاد ما تعیین ردیف اعتباری ویژه برای مطالعه، بازسازی و مقاوم‌سازی آن‌ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مقاوم‌سازی و ساخت بناهای جدیدی مانند بیمارستان‌ها نیازمند اختصاص اعتبار مالی زیادی است، ادامه داد: در شرایط فعلی دولت برای ساخت بیمارستان‌ها به ازای هرتخت باید حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه کند که اگر هزینه‌های تجهیز نیز به این رقم اضافه شود، ممکن است به عددی حدود یک و نیم میلیارد تومان برای هر تخت بیمارستانی برسیم.

محمد جعفر علیزاده با تأکید بر اهمیت تاب آوری بیمارستان‌ها پس از حوادثی مانند زلزله، گفت: در چنین بناهایی باید اولویت ایمنی باشد و به عبارت دیگر نباید به ایمنی سازه‌ای به‌دلیل برخی ملاحظات معماری کم توجهی کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی پس از شرکت در مراسم افتتاحیه و تجلیل خیرین بیمارستان ساز، از نمایشگاه جنبی ششمین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان‌ها و مدیریت صنایع و تجهیزات دیدن کرد.

به نقل از روابط عمومی سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی، همچنین گروهی از مدیران و کارشناسان سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی در نشست‌های این همایش شرکت و تبادل تجربه کردند.

 

 

10 تکنولوژی تاثیرگذار در آینده مهندسی عمران

  • استفاده از بامبو برای ساخت شهرها: افزایش ساخت و ساز سریع برای گسترش و توسعه کشورها،  منابع همچون بتن و فولاد به سادگی در دسترس نیستند. بسیاری از شرکت های ساختمانی در حال تغییر رویه و به دنبال استفاده از بامبو در ساخت و ساز هستند.

  • الماس ساخته شده از نانو: الماس سخت ترین ماده ای است که در طبیعت وجود دارد وبه دلیل استحکام آن از جمله مصالح ساختمانی عالی محسوب می شود. محققان به تازگی با استفاده از نانو الماسی ساخته اند که بیست هزار بار از یک تار موی انسان نازک تر است و به مراتب مقاومت و استحکام بیشتری دارد.

  • عایق اروژل: 90 درصداز این ژل را هوا تشکیل می دهد و از این رو  فوق العاده سبک است.  این ماده همچنین به دلیل نوع ساختار مقاومت خوبی دارد. از محصولات اروژل به عنوان عایق در ساختمان ها استفاده می شود.  عایق بندی این ژل 4 برابر بیشتر از فایبرگلاس است.

  • چاپگر سه بعدی جاده ها: استفاده از این تکنولوژی در ساخت پیاده روها بسیار مناسب است چرا که  نگه داری و تعمیر انها ساده است. سرعت ساخت پیاده رو ها با استفاده از این ماشین ها  چند برابر پیاده رو سازی در حالت عادی است.

  • اسانسورهای چند جهته بدون کابل: مشکل فعلی آسانسورها اشفال فضا  تنها  برای حرکت در یک راستا است. آسانسورهای جدید  به دلیل بدون کابل بودن می توانند در جهت ها و راستاهای مختلفی حرکت کنند. 

  • رنگ خورشیدی: با اینکه پنل های خورشیدی بسیار بزرگ هستند اما آنچنان پر قدرت نیستند. محققان رنگی را برای استفاده روی سلول های خورشیدی ابداع کردند که از نانو ذرات مس و فسفر ساخته شده است.

  • شهرهای عمودی: گفته می شود که جمعیت جهان در سال 2050 به بیش از 9.6 میلیارد نفر می رسد. بعضی از شرکت های ساختمانی، دست به ساخت سازه هایی زده اند که مسکونی، تجاری،‌ اداری هستند و همچنین دارای مراکز خرید می باشند. 

  • بتن هوشمند:  تجمع آب در سطح جاده ها و همچنین  خیس بودن بتن در کنار هم منجر به آسیب دیدن زیرساخت ها می شود.  محققان آسفالتی ساخته اند که می تواند آب را جذب کند و از این رو از تجمع آب در سطح جاده ها و وارد شدن خسارت جلوگیری کند. 

  • اجرهای هوشمند: شکل ظاهری این آجرها مشابه  لوگوهای اسباب بازی است. این اجرها از بتن ساخته شده اند و دقیقا مانند اجزای یک پازل کنار هم قرار می گیرند. استفاده از این آجرها سبب حذف درای وال ها و  رنگ کردن می شود.

  • ساخت و ساز از طریق ربات موریانه: موریانه ها قادرند سازه هایی بسیار بزرگ بدون هیچ گونه نظارتی بسازند. با توجه به این موضوع، محققان دانشگاه هاروارد ربات هایی یه شکل موریانه ساختند که قادرند سازه هایی را با استفاده از طرح های اولیه بسازند.

 

توضیحات به نقل از civil808